Kamil Sasal Kamil Sasal
4331
BLOG

Przegrana PiS na horyzoncie?

Kamil Sasal Kamil Sasal PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

 image


Partia rządząca aktualnie ma poparcie społeczne, które wydaje się gwarantować w najbliższym czasie pozycję pierwszoplanowej siły politycznej w Polsce. Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym poparciem społecznym, co jest istotnym sukcesem, gdyż zdaje się wskazywać na bardzo mocną pozycję głowy państwa, która była na różne sposoby oskarżana o brak niezależności. Jednak poparcie dla rządu i premier Beaty Szydło nie wydaje się już tak pewne, co pokazują nie tylko sondaże, ale problemy trapiące ten gabinet polityczny.


Wypadek pani premier oraz oskarżenia związane z lotami wojskową Casą, choćby były absurdalne łączą się z innymi kłopotami, jak na przykład sprawa ustawy dot. wycinki drzew czy wypowiedzi ministra obrony Antoniego Macierewicza. W przypadku sprawy drzew bardzo mocno rzuca się w oczy wpływ Jarosława Kaczyńskiego, który dyscyplinuje ministra środowiska wskazując na to, że to on jest głównym kontrolującym rząd, a więc sama pozycja premier jest iluzoryczna – prawdziwym premierem, nieformalnym naczelnikiem państwa jest Kaczyński.


Z kolei minister obrony nie tylko zraża wypowiedziami, ale działa zbyt impulsywnie, sprawa śmigłowców jest dosyć jasna dla ekspertów, którzy przewidzieli, że całość może się rozciągnąć w czasie z powodu wyboru wersji specjalistycznych szczególnie morskich i dla komandosów. Jednak w odbiorze opinii publicznej może być przykładem słabości i braku kompetencji ministra. Do tego dochodzi krytyka ministra Jarosława Gowina związana z ustawą o sieci szpitali. Rząd nie jest ciałem zdyscyplinowanym, co w przyszłości w razie dalszego osłabiania pozycji premier może rodzić kolejne konflikty lub walkę o główną pozycję między ministrami.


Sam Jarosław Kaczyński z pewnością ma świadomość, że powyższe będzie stawało się coraz bardziej kłopotliwe skoro on sam będzie musiał publicznie karcić rząd i poszczególnych ministrów. To nie sprzyja stabilności państwa i przewidywalności rządów, ale tworzy zamęt i dalsze spekulacje.


Okres rządów PO charakteryzował się niechęcią do reformowania państwa, aby nie zrażać do siebie różnych grup społecznych. Słabość państwa miała być źródłem siły samej partii, która żerując na tym dawała istotne korzyści różnym grupom lobującym lub niechętnym do zmian, które obecnie są konieczne np. wzmocnienie ściągalności podatków. Jednak był to okres pewnego iluzorycznego spokoju politycznego – zamiatania wielu spraw pod dywan – ale dla sporej części społeczeństwa może to wzbudzać tęsknotę.


PiS otwiera bardzo wiele frontów politycznej walki, które mogą się okazać zwyczajnie męczące. Nawet sztandarowa polityka socjalna tego rządu pomimo korzystnych efektów również może stać się niepewna pod względem politycznym. Historia i socjologia dowiodła, że polskie społeczeństwo poprawę dobrobytu traktuje, jako źródło własnego sukcesu. Spadek bezrobocia? To nasz sukces, naszej zaradności. W dłuższej perspektywie może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Podobnie z programem 500+ - pomoc państwa po prostu się należy, podobnie jak z PRL-owskimi praktykami społecznymi – tam także w społecznej świadomości np. mieszkanie się po prostu należało. Z punktu widzenia państwa i polityki partii politycznej, która trzyma ster władzy może to oznaczać konieczność poszukiwania większej jakości politycznej, zdolnej na dłuższą metę wykazać, że ten rząd jest w stanie zagwarantować coś więcej niż tylko nadgorliwość ustawodawczą czy rozdawnictwo socjalne.


Jeśli różnorodne konflikty będą miały dalej miejsce, tworząc wrażenie politycznego zamętu, długofalowe i wysokie poparcie dla PiS nie jest pewne. Może się okazać, że czas zaczyna grać na korzyść opozycji.


Kamil Sasal
O mnie Kamil Sasal

Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia oraz politolog. Zajmuje się badaniem okresu od 1945 do 1989 r. Interesuje się również bezpieczeństwem narodowym, strategią i teoriami stosunków międzynarodowych. Zawodowo zajmuje się archiwistyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka