Kamil Sasal Kamil Sasal
2322
BLOG

PiS i samodzielne rządy?

Kamil Sasal Kamil Sasal Polityka Obserwuj notkę 23

Z informacji podanych przez portal 300polityka.pl możemy się dowiedzieć o nowym sondażu GFK (1 – źródło na końcu), wraz ze szczególnie interesującym opisem podanym na samym portalu GFK (2). Przed przeczytaniem niniejszej notki, proszę o prześledzenie wyników w źródłach na końcu – tutaj ich nie podaję. Na wstępie chciałbym podkreślić trzy kwestie, po pierwsze, do wszystkich sondaży należy podchodzić z dystansem i porównywać je ze sobą na przestrzeni długiego odcinka czasowego – najlepiej sondaże kilku pracowni, a nie tylko jednej analizowanej, po drugie, piszący zastrzega, że niniejszym wpisem nie chce nikogo urazić, czy też promować jakiekolwiek ugrupowanie polityczne. Odnosząc się do punktu pierwszego proszę mi wybaczyć, że skupiam się tylko na jednym sondażu, częściowo wskazując w innym źródle na możliwość ich porównania. W ostatniej sprawie zwracam się do wszystkich o szacunek i kulturę dyskusji, a za pomyłki i błędy w tekście bardzo mocno przepraszam.

Wniosek I

Podane w przypisach informacje prezentują wyniki sondażu z 29 lipca 2015 r., który prezentuje bardzo dużą przewagę sondażową Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem). Wynik sondażowy wynosi  47,1% i chcącemu zachować dystans wypada stwierdzić, że faktycznie jest wysoki. Dla osób życzliwych zjednoczonej prawicy jest to wartość liczbowa o dużym znaczeniu. Wskazuje na przewagę, a wręcz na ciągłą przewagę nad partią rządzącą i jej koalicjantem. Chciałbym to skonfrontować z moim subiektywnym przemyśleniem w kontekście doniesień medialnych. Nie będę prezentować materiałów z TV, ale w pewnym przybliżeniu - należy wobec piszącego mieć także swego rodzaju ostrożność, ponieważ w kolejnych słowach bazuje na swoich odczuciach – mogę stwierdzić, że sporo moich wizyt przed telewizorem kończy się stwierdzeniem pewnej dominacji przekazu w postaci podróżowania obecnej Pani Premier po kraju. Zacząłem się zastanawiać, czy tego typu często powtarzana informacje przełoży się na wyniki sondażowe.

Średnia dla PiS według wybory.eu wynosi 36,8 a dla PO 25,4 (3). Analizując poszczególne wyniki innych pracowni w lipcu 2015 możemy zobaczyć, że tylko Estymator prezentuje wynik powyżej 40% dla PiS. W związku z tym sondaż GFK jawi się, jako bardzo interesujący, ponieważ największa partia opozycyjna zbliża się do 50%. Podstawowe pytanie, czy ten wynik przełoży się na swoisty trend, trwały proces? Pytam o to, gdyż media i poszczególni politycy dość wybiórczo traktują sondaże. Pamiętać jednak przy tym należy, że wyniki prezydenckie obnażyły pewną słabość tego typu badań.

Analizowany sondaż GFK pokazuje coś istotnego, zapomnijmy na chwilę o liczbach, o różnicy pomiędzy największymi siłami politycznymi. Okazuje się, że skoro większość sondaży pokazuje po 20 kilka procent dla PO, 30 kilka procent dla PiS, i nagle wyskakuje tak zmieniający obraz sondaż GFK, to znaczy, że najbliższe wybory będą po prostu nieprzewidywalne a walka końcowa może się rozegrać w ostatnim tygodniu. Niby to może się wydawać oczywiste, ale w ostatnim czasie partia rządząca sporo zmieniła na temat swojego przekazu. Czas do wyborów wbrew pozorom jest odległy, jest go dużo i nowe osoby reprezentujące PO w mediach mogą jeszcze odzyskać utracone przez partię punkty. Tylko jak w takim razie wyjaśnić tak dużą przewagę partii Jarosława Kaczyńskiego?

Wyniki sondaży utrzymują się na dobrym dla PiS poziomie powyżej 30%, to świadczy o tym, że partia ma wyjątkowo duże szanse na pozytywny wynik wyborczy. A zbliżenie się do 50%? Chciałbym potraktować ten sondaż, jak skierowanie uwagi na możliwą miażdżącą przewagę PiS po wyborach.

Wniosek II

Pozwolę sobie pominąć budowanie narracji na temat wyniku PO. Częściowo zawarłem go w poprzedniej części. Do Sejmu niedostaje się szereg innych partii z wyjątkiem partii Pawła Kukiza. Czy w takim razie spadek jego notowań mógł się przełożyć w badaniu na większy wynik PiS? Sondaż może tworzyć tezę, że odchodzenie głosujących od Kukiza nie powoduje, że podejmują oni ponowną wędrówkę poparcia do PO lub do Zjednoczonej Lewicy. Pojawi się jeszcze wiele badań sondażowych, które zapewne nie prędko pokażą tak wysoki wynik PiS, może między pracowniami trwa jakaś walka? Czasami mam takie subiektywne wrażenie, trochę podyktowane bardzo dużym spadkiem mojego własnego zaufania do ich pracy. Jednak pamiętajmy, powyższe badanie też jest obarczone ryzykiem błędu.

Zdaniem piszącego realne są dwie możliwości. Powyższe badanie niezależnie od ostrożności innych pracowni, może oznaczać wielkie zwycięstwo PiS, skutkujące możliwością zmiany konstytucji. Istnieje szansa, że społeczeństwo dopuści do takiej okazji, ponieważ obecny system polityczny jest tak skonstruowany, by być jak najmniej skuteczny. Ostatnia informacja. Druga możliwość to bardzo wyrównany wynik i klincz polityczny w wyniku dobrze przygotowanej kampanii przez obie partie.

Prezydent elekt już wkrótce zostanie zaprzysiężony – czy można mieć szacunek do elit, które nie opracowały reguły ceremonii zaprzysiężenia, tylko działają ad hoc? (4)

Źródła:

  1. Źródło 300polityka.pl:

http://300polityka.pl/live/2015/07/29/sondaz-gfk-pis-z-poparciem-prawie-polowy-polakow-zjednoczona-lewica-tylko-1-kukiz-w-dol/

  1. Źródło GFK:

http://www.gfk.com/pl/news-and-events/press-room/press-releases/strony/zachowania-i-preferencje-wyborcze-polakow-w-lipcu-2015.aspx

  1. Źródło wybory.eu:

http://ewybory.eu/page/1/

  1. Rzeczpospolita:

http://www4.rp.pl/Polityka/307289815-Zaprzysiezenie-Andrzeja-Dudy-Klopoty-z-ceremonialem.html

Kamil Sasal
O mnie Kamil Sasal

Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia oraz politolog. Zajmuje się badaniem okresu od 1945 do 1989 r. Interesuje się również bezpieczeństwem narodowym, strategią i teoriami stosunków międzynarodowych. Zawodowo zajmuje się archiwistyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka